Döntött a román klub: új csapatot kell keresnie a magyar játékosnak
Az SCM Gloria Buzau súlyos anyagi nehézségekkel küzd.
Keleti szomszédunk is a minireaktorok trendjére építene energiapolitikájában.
A Politico arról ír, Románia az egyik vezető állam a minireaktorok bevezetésében. A legutóbbi időszak egyik fő energiapolitikai trendje lett a mini nukleáris reaktorokról való gondolkodás, az ilyen projektek előkészítése és fejlesztése. Egyes felfogások szerint ezek segítségével lehetne decentralizáltan, ugyanakkor stabil energiaforrásokkal biztosítani az erre nyitott országok energiaellátását.
A portál riportjában egy korábban szénerőművet működtető román településre látogatott el, ahol annak bezárása után teljes összeomlás következett be, jövőkép nélkül maradt a település.
Most Románia a mini nukleáris reaktorok építésében bízik: hat ilyen reaktort építenének a volt erőmű helyén, Bukarest közelében.
A minireaktorok technológiája az előzetes elképzelések szerint
sokkal gyorsabb, olcsóbb és könnyebb megvalósítással tudna járni,
mint a hagyományosan lassú, nehézkes, drága, régi vágású nagy atomerőművek létesítése.
Az új technológiával mintegy 300 megawatt energia termelhető, ami az ötöde-fele a mai nagy reaktorok teljesítményének. Az ilyen mini reaktorokat sokkal könnyebben lehetne emiatt rácsatlakoztatni a meglévő, lokális hálózatokra. Emellett pedig állandó, stabil energiatermelő forrásként szolgálhatnak a folyamatos változó teljesítményű szén- és napenergiaszektor bevonása mellett.
A románok most abban bíznak, hogy akár több ezer új munkahelyet is létre tudnának hozni ezek a reaktorok,
miközben azok segítségével drasztikusan lecsökkenne az ország károsanyag-kibocsátása is.
Románia 2030-ra ígéri az első minireaktor elindítását, miközben a szénerőműveik kivezetésén is dolgoznak.
A Politico felhívja a figyelmet, hogy az elmúlt időszakban több uniós tagállamban is gondolkodnak hasonló mini reaktorok felépítéséről, ami egy csapásra közelebb tudná hozni a kontinens energiafüggetlenségét és a károsanyag-kibocsátásának minimalizálását, a klímacélok elérését.
A technológia azonban még gyerekcipőben jár: e pillanatban csak Kínában és Oroszországban működnek ilyen mini reaktorok, és pont a nyugati szövetségesi rendszerünkben még nem.
A román és a tervezett hasonló lengyel projektek egyébként amerikai technológiára építenének majd.
A szakértők óvatosságra intenek a hurráoptimizmus helyett a minireaktorok ügyében.
Nyitókép: illusztráció (Fotó: DANIEL MIHAILESCU / AFP)